Skip to content

11 Robert Pearson Ct

Trenton, NJ 08610

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2022

Property Information

Block2523
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page293

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
28%
Improvement Value:$137,000
72%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,706+6.7%
2024$6,286+1.2%
2023$6,209+4.1%
2022$5,962+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$238,000
DeedBook 5359, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$104,500
DeedBook 2914, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$102,500
DeedBook 2610, Page 202

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 2402, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1985