Skip to content

7 Crosswicks CtTrenton, NJ 08610

Built 1985

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 7, 2004

Property Information

Block2523
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page293

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
28%
Improvement Value:$140,500
72%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,625+7.0%
2024$6,194+1.3%
2023$6,116+4.3%
2022$5,862+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4935, Page 286

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 2533, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$83,740
DeedBook 2297, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1985