Skip to content

11 Crosswicks CtTrenton, NJ 08610

Built 1985

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 24, 2008

Property Information

Block2523
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page293

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
28%
Improvement Value:$135,800
72%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,664+6.7%
2024$6,246+1.2%
2023$6,170+4.1%
2022$5,925+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5937, Page 7

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 5708, Page 261

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5044, Page 270

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 4195, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$118,600
DeedBook 2517, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 2305, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1985