Skip to content

4 Abbott Farm Ct

Trenton, NJ 08610

Built 1984

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block2523
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page293

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,326
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
29%
Improvement Value:$133,300
71%
Total Assessment$186,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,576+6.7%
2024$6,163+1.2%
2023$6,089+4.1%
2022$5,846+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$254,900
DeedBook 5574, Page 182

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 4683, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 4163, Page 100

Property Sale

SaleMulti
$94,500
DeedBook 2578, Page 30

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2363, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1984