Skip to content

125 White Horse Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block2525
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
27%
Improvement Value:$149,000
73%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,171+6.7%
2024$6,722+1.2%
2023$6,640+15.2%
2022$5,765+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,764DeedBook 6372, Page 711Recorded7/1/2019

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4339, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1930