Skip to content

1929 Mcgalliard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 1994

Property Information

Block2526
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
35%
Improvement Value:$111,800
65%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,072+6.7%
2024$5,691+1.2%
2023$5,622+4.1%
2022$5,398+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926