Skip to content

111 Locust Ave West

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block2527
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page283

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
31%
Improvement Value:$137,300
69%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,988+6.7%
2024$6,550+1.2%
2023$6,471+4.1%
2022$6,213+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$248,500
DeedBook 5982, Page 874

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4564, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2885, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1952