Skip to content

2053 Mcgalliard Ave

Trenton, NJ 08610

Built 2005

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 2, 2013

Property Information

Block2529
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page257

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,223
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
23%
Improvement Value:$225,400
77%
Total Assessment$292,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,315+6.7%
2024$9,668+1.2%
2023$9,551+4.1%
2022$9,170+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 6173, Page 402Recorded7/3/2013

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 5102, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 2005