Skip to content

5 Magnolia LaneTrenton, NJ 08610

Built 1999

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 4, 2008

Property Information

Block2532
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page256

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,700
23%
Improvement Value:$207,400
77%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,448+6.7%
2024$8,855+1.2%
2023$8,748+4.1%
2022$8,400+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5913, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$182,000
DeedBook 3732, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1999