Skip to content

92 Sharps La

Trenton, NJ 08610

Built 1980

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Sep 11, 2002

Property Information

Block2534
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
23%
Improvement Value:$201,200
77%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,240+6.7%
2024$8,660+1.2%
2023$8,556+4.1%
2022$8,215+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 4374, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2485, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1980