Skip to content

533 Wh-Mer RdTrenton, NJ 08610

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block2537
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
72%
Improvement Value:$21,900
28%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,756+6.7%
2024$2,583+1.2%
2023$2,552+4.1%
2022$2,450+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 5831, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1955