Skip to content

25 Englewood BlvdTrenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block2549
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
35%
Improvement Value:$139,300
65%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+6.9%
2024$6,809+1.3%
2023$6,723+4.3%
2022$6,445+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955