Skip to content

5 Holland TerraceTrenton, NJ 08610

Built 1995

Last Sale Price
$205,011
Last Sale Date
Jul 10, 1995

Property Information

Block2549
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
23%
Improvement Value:$286,900
77%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,176+6.7%
2024$12,350+1.2%
2023$12,200+4.1%
2022$11,714+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$205,011
DeedBook 2959, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1995