Skip to content

42 Tantum Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1955

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block2565
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page259

Building Details

Building Class17
Description1S B G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,507
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
36%
Improvement Value:$128,600
64%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+6.7%
2024$6,636+1.2%
2023$6,555+4.1%
2022$6,294+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,507DeedBook 6425, Page 1278Recorded12/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955