Skip to content

28 Pizzullo RoadTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$256,500
Last Sale Date
Mar 11, 2010

Property Information

Block2575.03
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2311

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,031
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
24%
Improvement Value:$199,000
76%
Total Assessment$262,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+6.7%
2024$8,667+1.2%
2023$8,562+4.1%
2022$8,221+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$256,500
DeedBook 6044, Page 578

Property Sale

Sale
$166,400
DeedBook 3828, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1999