Skip to content

97 Kingston BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block2575.03
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2311

Building Details

Building Class37
DescriptionCHADSWORTH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,915
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
25%
Improvement Value:$187,700
75%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,845+6.7%
2024$8,291+1.2%
2023$8,190+4.1%
2022$7,864+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6042, Page 406

Property Sale

Sale
$161,400
DeedBook 3814, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1999