Skip to content

77 Kingston BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block2575.03
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2311

Building Details

Building Class37
DescriptionAVONDALE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
32%
Improvement Value:$132,800
68%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904+6.7%
2024$6,471+1.2%
2023$6,392+4.1%
2022$6,138+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 6308, Page 1173

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 6308, Page 1173Recorded11/28/2017

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 5815, Page 232

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 3754, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1999