Skip to content

73 Kingston BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block2575.03
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2311

Building Details

Building Class35
DescriptionDEVON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,031
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
26%
Improvement Value:$177,200
74%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,475+6.7%
2024$7,944+1.2%
2023$7,848+4.1%
2022$7,535+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,400
DeedBook 3768, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1999