Skip to content

343 Sharps LaTrenton, NJ 08610

Built 1956

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block2575
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
34%
Improvement Value:$150,200
66%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052+6.7%
2024$7,547+1.2%
2023$7,456+4.1%
2022$7,159+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,484DeedBook 6565, Page 623Recorded8/14/2024

Property Sale

SaleMulti
$312,500
DeedBook 5348, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1956