Skip to content

20 Kingston BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block2575
Lot162.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2311

Building Details

Building Class37
DescriptionBRIGHTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,799
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
26%
Improvement Value:$177,700
74%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,493+6.7%
2024$7,960+1.2%
2023$7,864+4.1%
2022$7,551+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$366,000
Sq Ft1,799DeedBook 6486, Page 146Recorded5/19/2022

Property Sale

Sale
$318,000
Sq Ft1,799DeedBook 6422, Page 210Recorded11/20/2020

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5494, Page 160

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 4048, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 3510, Page 7