Skip to content

60 Kingston BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$161,900
Last Sale Date
Mar 30, 1999

Property Information

Block2575
Lot162.25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2311

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,033
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,300
24%
Improvement Value:$200,400
76%
Total Assessment$263,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,043+6.9%
2024$8,460+1.3%
2023$8,355+4.3%
2022$8,012+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$161,900
DeedBook 3574, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1999