Skip to content

72 Kingston BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 30, 2020

Property Information

Block2575
Lot162.30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2311

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,033
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,700
23%
Improvement Value:$202,200
77%
Total Assessment$261,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,979+6.9%
2024$8,401+1.3%
2023$8,296+1.1%
2022$8,205+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,033DeedBook 6401, Page 1553Recorded4/13/2020

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6401, Page 1553

Property Sale

Sale
$161,900
DeedBook 3617, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1999