Skip to content

74 Kingston BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block2575
Lot162.31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2311

Building Details

Building Class37
DescriptionAVONDALE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
31%
Improvement Value:$133,600
69%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815+6.7%
2024$6,388+1.2%
2023$6,311+4.1%
2022$6,059+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,196DeedBook 6429, Page 1404Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3842, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1999