Skip to content

86 Kingston BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 18, 2013

Property Information

Block2575
Lot162.36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2311

Building Details

Building Class37
DescriptionBRIGHTON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,825
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
26%
Improvement Value:$173,800
74%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,229+6.7%
2024$7,713+1.2%
2023$7,619+4.1%
2022$7,316+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,825DeedBook 6181, Page 204Recorded10/21/2013

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 3664, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1999