Skip to content

5 Fallview CourtTrenton, NJ 08690

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block2575
Lot166.135
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2313

Building Details

Building Class37
DescriptionWATERFORD T-19
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,857
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$170,300
74%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,866+6.9%
2024$7,357+1.3%
2023$7,265+4.3%
2022$6,965+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,857DeedBook 6598, Page 979Recorded7/23/2025

Property Sale

Sale
$191,503
DeedBook 4047, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 2001