Skip to content

26 Winterberry TerraceTrenton, NJ 08690

Built 2001

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block2575
Lot166.14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2313

Building Details

Building Class37
DescriptionWATERFORD T-13
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,857
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
26%
Improvement Value:$171,200
74%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+6.7%
2024$7,637+4.7%
2023$7,294+4.3%
2022$6,994+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,857DeedBook 6480, Page 1691Recorded4/6/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4158, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 2001