Skip to content

7 Isabella CourtTrenton, NJ 08690

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2024

Property Information

Block2575
Lot47.81
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2314

Building Details

Building Class37
DescriptionCHIANTI
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
18%
Improvement Value:$285,200
82%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,316+21.3%
2024$10,153+1144.7%
2023$816+0.0%
2022$816
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6547, Page 769

Property Sale

Sale
$630,966
Sq Ft2,490DeedBook 6516, Page 1107Recorded3/6/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023