Skip to content

7 Marksboro WayTrenton, NJ 08610

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2006

Property Information

Block2583
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,477
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
25%
Improvement Value:$243,800
75%
Total Assessment$324,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,446+6.7%
2024$10,728+1.2%
2023$10,598+4.1%
2022$10,176+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 2614, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1972