Skip to content

89 Englewood Blvd

Trenton, NJ 08610

Built 1964

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jun 27, 1980

Property Information

Block2590
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page229

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
32%
Improvement Value:$167,400
68%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+6.7%
2024$8,132+1.2%
2023$8,034+4.1%
2022$7,713+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2136, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1964