Skip to content

15 Black Forest RdRobbinsville, NJ 08691

Built 2005
Commercial

Last Sale Price
$1,255,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block2594
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page233

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,120
Acreage2.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,500
29%
Improvement Value:$532,900
71%
Total Assessment$746,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,303+6.7%
2024$24,654+1.2%
2023$24,355-22.5%
2022$31,418+33.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,255,000
Sq Ft11,120DeedBook 6383, Page 1879Recorded10/10/2019

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$121,380
DeedBook 4673, Page 186