Skip to content

5 Marlen DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1981
Industrial

Last Sale Price
$26,500,000
Last Sale Date
Aug 18, 2007

Property Information

Block2597.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page234

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage21,000
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,400
18%
Improvement Value:$872,100
82%
Total Assessment$1,068,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,654+6.7%
2024$35,293+1.2%
2023$34,865-0.3%
2022$34,972+30.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$26,500,000
DeedBook 5721, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$12,950,000
DeedBook 4094, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$769,918
DeedBook 3221, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1981