Skip to content

115 Highland Ave

Trenton, NJ 08620

Built 1925

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block2605
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page296

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
34%
Improvement Value:$138,100
66%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+6.7%
2024$6,930+1.2%
2023$6,846+4.1%
2022$6,573+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,614DeedBook 6496, Page 1645Recorded8/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925