Skip to content

6101-6309 Talbot WayRobbinsville, NJ 08691

Built 2012
Apartment

Last Sale Price
$25,064,130
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block2606.01
Lot1.219
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2882

Building Details

Building Class---
Description3SF-27F BLDG B1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$810,000
28%
Improvement Value:$2,041,900
72%
Total Assessment$2,851,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,501+6.7%
2024$94,198+1.2%
2023$93,058+4.1%
2022$89,350+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2012