Skip to content

137 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block2606.01
Lot127
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionHICKORY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,381
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
33%
Improvement Value:$141,500
67%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+6.7%
2024$6,930+1.2%
2023$6,846+8.3%
2022$6,323+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,381DeedBook 6406, Page 1434Recorded6/23/2020

Property Sale

Sale
$183,491
DeedBook 4541, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 2002