Skip to content

151 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block2606.01
Lot134
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionHICKORY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
32%
Improvement Value:$145,700
68%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+6.7%
2024$7,115+1.2%
2023$7,029+4.1%
2022$6,748+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 6322, Page 1022Recorded4/6/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6171, Page 1398

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5041, Page 14

Property Sale

Sale
$199,821
DeedBook 4573, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 2002