Skip to content

171 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block2606.01
Lot144
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionHICKORY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
32%
Improvement Value:$143,200
68%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,203+6.9%
2024$6,736+1.3%
2023$6,651+4.3%
2022$6,376-1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 6352, Page 740Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$180,218
DeedBook 4587, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 2002