Skip to content

189 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block2606.01
Lot153
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionHICKORY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
32%
Improvement Value:$137,700
68%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,886+6.9%
2024$6,439+1.3%
2023$6,358+4.3%
2022$6,094+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,327
DeedBook 4648, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 2002