Skip to content

191 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Nov 20, 2006

Property Information

Block2606.01
Lot154
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionHICKORY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
32%
Improvement Value:$148,100
68%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+6.7%
2024$7,148+1.2%
2023$7,061+4.1%
2022$6,780+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 5520, Page 207

Property Sale

Sale
$209,700
DeedBook 4652, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 2002