Skip to content

8 Locust Hill BlvdRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Jul 13, 2016

Property Information

Block2606.01
Lot161
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionLINDEN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,900
34%
Improvement Value:$130,700
66%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+6.7%
2024$6,527+1.2%
2023$6,448+4.1%
2022$6,191+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 6256, Page 542Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5857, Page 128

Property Sale

Sale
$180,676
DeedBook 4725, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 2002