Skip to content

207 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 6, 2017

Property Information

Block2606.01
Lot174
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionDOGWOOD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
35%
Improvement Value:$145,400
65%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,577+6.9%
2024$7,086+1.3%
2023$6,997+7.8%
2022$6,489+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 6310, Page 1051Recorded11/18/2017

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 6257, Page 571Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,479DeedBook 6203, Page 468Recorded9/29/2014

Property Sale

Sale
$199,084
DeedBook 4516, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 2002