Skip to content

225 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$196,038
Last Sale Date
Mar 31, 2003

Property Information

Block2606.01
Lot182
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionDOGWOOD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
32%
Improvement Value:$145,200
68%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,573+6.7%
2024$7,098+1.2%
2023$7,012+4.1%
2022$6,733+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$196,038
DeedBook 4537, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 2002