Skip to content

118 Caitlin LaRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$423,500
Last Sale Date
Mar 18, 2025

Property Information

Block2606.01
Lot198
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionDOGWOOD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,700
33%
Improvement Value:$143,900
67%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+6.7%
2024$7,055+1.2%
2023$6,970+4.1%
2022$6,692+2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$423,500
Sq Ft1,418DeedBook 6585, Page 1156

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 6269, Page 516Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$219,800
DeedBook 6150, Page 1618

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4948, Page 21

Property Sale

Sale
$185,518
DeedBook 4405, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 2002