Skip to content

102 Caitlin LaRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block2606.01
Lot206
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionLINDEN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
34%
Improvement Value:$134,000
66%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,122+6.7%
2024$6,675+5.2%
2023$6,345+4.3%
2022$6,082+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,313DeedBook 6427, Page 1858Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6146, Page 1046

Property Sale

Sale
$197,129
DeedBook 4671, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 2002