Skip to content

103 Josiah LaRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block2606.01
Lot248
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionLINDEN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
33%
Improvement Value:$140,900
67%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+6.7%
2024$6,910+1.2%
2023$6,826+4.6%
2022$6,526+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,313DeedBook 6367, Page 759Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,313DeedBook 6296, Page 1330Recorded8/18/2017

Property Sale

Sale
$162,568
DeedBook 4349, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 2002