Skip to content

107 Josiah LaRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 9, 2010

Property Information

Block2606.01
Lot250
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionLINDEN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,313
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
34%
Improvement Value:$134,500
66%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+6.7%
2024$6,698+1.2%
2023$6,617+4.1%
2022$6,354+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6068, Page 555

Property Sale

Sale
$158,777
DeedBook 4312, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 2002