Skip to content

25 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Sep 2, 2016

Property Information

Block2606.01
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class17
DescriptionWISTERIA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,922
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
21%
Improvement Value:$267,200
79%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,982+6.7%
2024$11,230+1.2%
2023$11,094+4.1%
2022$10,652+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500

From:

To:

Sq Ft1,922DeedBook 6260, Page 1978Recorded9/6/2016

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 6260, Page 1978

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6166, Page 1779

Property Sale

Sale
$284,168
DeedBook 4288, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 2002