Skip to content

43 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block2606.01
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionDOGWOOD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
33%
Improvement Value:$144,500
67%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,073+7.2%
2024$6,598+1.3%
2023$6,512+4.5%
2022$6,233+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,873
DeedBook 4322, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 2002