Skip to content

63 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$188,223
Last Sale Date
Aug 20, 2002

Property Information

Block2606.01
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionHICKORY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
32%
Improvement Value:$145,200
68%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,524+6.7%
2024$7,052+1.2%
2023$6,967+4.1%
2022$6,689+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$188,223
DeedBook 4380, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 2002