Skip to content

71 Burholme DrRobbinsville, NJ 08691

Built 2002

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block2606.01
Lot98
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page2881

Building Details

Building Class28
DescriptionASH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,299
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,900
35%
Improvement Value:$131,800
65%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108+10.9%
2024$6,412+1.3%
2023$6,331+4.3%
2022$6,069+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,299DeedBook 6526, Page 1521Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$153,757
DeedBook 4388, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 2002