Skip to content

30 Apollo Dr

Trenton, NJ 08620

Built 1967

Last Sale Price
$324,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block2606.03
Lot134
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page299

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
39%
Improvement Value:$131,700
61%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+6.7%
2024$7,154+1.2%
2023$7,068+4.1%
2022$6,786+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$324,000
Sq Ft1,276DeedBook 6499, Page 178Recorded9/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967